URailRail spot
Capsule II Individual Spot
439lm 6,3W 2700K dimmable 230V Chrome matt/Chrome
439lm 6,3W 2700K dimmable 230V Chrome matt/Chrome
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- URail system lamp
- The slightly directed diffusion of light makes it possible to provide good room lighting and adds light accents.
URail Rail spot Capsule II Individual Spot 439lm 6,3W 2700K dimmable 230V Chrome matt/Chrome
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- URail system lamp
- The slightly directed diffusion of light makes it possible to provide good room lighting and adds light accents.
- Modern LED technology
- Including bulb (built-into lamp)
- Dimmable
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 210 x B: 80 x T: 80 mm |
| net weight | 334 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | spherical |
| Colour | Chrome, Chrome matt |
| Material | Metal, Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 439 lm |
| Beam angle | 30 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 545 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 6,3 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 45 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | rotating and tilting |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 6,3 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 10 VA |
| power supply efficiency factor | 0,99 |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |














































