Article-No.:
96831
URailPower Supply
Cable
1m max. 1000W Chrome matt
1m max. 1000W Chrome matt
- End caps to close off the rail ends are included in the scope of delivery
- URail power infeed incl. assembly instructions
- Remember: Order the connectors at the same time!
URail Power Supply Cable 1m max. 1000W Chrome matt
This 230 volt power connector can be used at any point on the system. It is one of numerous modular parts from the URail series. Used together with additional components, it allows you to design your own ideal personal 230 volt URail rail system. The system is designed for a total output of 1,000 W and for the operation of LED lights, lights with energy-saving light bulbs and halogen lights.
- End caps to close off the rail ends are included in the scope of delivery
- URail power infeed incl. assembly instructions
- Remember: Order the connectors at the same time!
- Surface/color: Chrome matt
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 75 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 30 x B: 165 mm |
| Length | 1 m |
| net weight | 80 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Chrome matt |
| Material | Metal, Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Technique | Accessories without bulbs |
| Adjustability | fixed |
| Maximum wattage range | max. 1000 W |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| 850°C test | 850°C test |
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



































