Article-No.:
79628
Pendant light
Embla
E27 max. 20W Matt white/Gold dimmable Metal
E27 max. 20W Matt white/Gold dimmable Metal
- Scandinavian-style luminaire
- Can be combined with all Neordic luminaires
- Cable with fabric sheath
Pendant light Embla E27 max. 20W Matt white/Gold dimmable Metal
Trendy gold together with timeless white: Neordic Embla pendant lights stand for comfortable Nordic-style home lighting. You can easily add lighting accents in all rooms. Combine them with other Neordic series and create an individual living atmosphere. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Scandinavian-style luminaire
- Can be combined with all Neordic luminaires
- Cable with fabric sheath
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Lamp tip: Crown mirror lamps look good and guarantee glare-free light
- Can be integrated in the URail system together with the accessories listed in the tab
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 300 mm |
| glass length | 280 mm |
| Pendulum length range | 110 cm |
| Canopy depth | 25 mm |
| Canopy width | 100 mm |
| net weight | 683 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Matt white, Gold |
| Material | Metal |
| Textile cable | Textile cable |
| Collection | Trend Neordic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Beam angle | 103 ° |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | height adjustable |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 20 W |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























