Article-No.:
79762
NeordicWall luminaire
Aik
E27 230V max. 20W dimmable Black
E27 230V max. 20W dimmable Black
- For lamps with E27 base up to max. 20 watts
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Lamp tip: Crown mirror lamps look good and guarantee glare-free light
Neordic Wall luminaire Aik E27 230V max. 20W dimmable Black
The Aik wall luminaire in a minimalist black design is a real eye-catcher and fits all decorative lamps with E27 base. Crown mirror or ring mirror lamps as well as lamps in trendy smoke glass work particularly well. Depending on the light source used, the lamp is dimmable.
- For lamps with E27 base up to max. 20 watts
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Lamp tip: Crown mirror lamps look good and guarantee glare-free light
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 120 x B: 45 x T: 150 mm |
| Diameter | 45 mm |
| net weight | 567 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | angular |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Textile cable | Textile cable |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Wall mounting |
| Connections | |
|---|---|
| Plug | Euro flat plug (type C-CEE 7/16) |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Maximum wattage range | max. 20 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Adjustability | fixed |
| Voltage | 230 V |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
































