Article-No.:
79761
NeordicCeiling Light
Skogen
E27 230V max. 3x20W dimmable Black Metal
E27 230V max. 3x20W dimmable Black Metal
- For lamps with E27 base up to max. 20 watts
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Lamp tip: Crown mirror lamps look good and guarantee glare-free light
Neordic Ceiling Light Skogen E27 230V max. 3x20W dimmable Black Metal
The Skogen ceiling light in a minimalist black design is a real eye-catcher and fits all decorative light bulbs with E27 base. Crown mirror or ring mirror light bulbs as well as light bulbs in trendy smoke glass work particularly well. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- For lamps with E27 base up to max. 20 watts
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Lamp tip: Crown mirror lamps look good and guarantee glare-free light
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 240 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 145 mm |
| net weight | 803 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 3x20 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 3x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
































