Article-No.:
80810
Light bulb
Light bulb BA15d 230V 75lm 15W 2300K dimmable Clear
BA15d 230V 75lm 15W 2300K dimmable Clear
BA15d 230V 75lm 15W 2300K dimmable Clear
Light bulb BA15d 230V 75lm 15W 2300K dimmable Clear
The smallest lamp version for screw-in lamps. For display cabinets, light strings, refrigerators and much more.
- Room light all around
- Small classics
- Dimmable

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 16 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 47 mm |
| net weight | 7 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Miniature light bulbs |
| Colour | Clear |
| Material | Glass |
| Installation | |
|---|---|
| Intended use of the light source | Sewing machine |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | G |
| Energy consumption | 15 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 85 % |
| Lifetime | 1000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 75 lm |
| Color rendering index | 100 Ra |
| Colour temperature | Gold light, 2300 K |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 15 W |
| light source property | Light source |
| Base/Socket | BA15d |
| Technique | Classic |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R for 230V bulbs |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |












