Article-No.:
92420
LED Recessed luminaire
Nova Plus GU10 Flat
IP65 93mm 4,9W 550lm 230V dimmable 4000K Matt white
IP65 93mm 4,9W 550lm 230V dimmable 4000K Matt white
- Particularly flat gu10 flat reflector – ideal for minimal space requirements
- Easy installation and retrofitting thanks to the 68 mm standard drilling diameter
- Steplessly dimmable brightness
LED Recessed luminaire Nova Plus GU10 Flat IP65 93mm 4,9W 550lm 230V dimmable 4000K Matt white
The Matt whitee NovaPlus LED recessed luminaire with 4.9 W impresses not only with its technical functions, but also with its flat GU10 Flat reflector. With an installation depth of just 55 mm, it is therefore ideal for installation in flat suspended ceilings. Thanks to its high IP65 protection, the recessed luminaires are particularly robust and can also be installed in bathrooms or outdoors without hesitation. The color temperature of 4000 K provides a functional, neutral white light that can be directed exactly where it is needed thanks to the swivel feature. If required, the brightness can be dimmed continuously. The integrated memory function saves the last dimming level selected until the next switch on. The standard drilling diameter in 68 mm standard enables the luminaires to be inserted quickly and retrofitted flexibly. Robust metal rings ensure a high-quality appearance and guarantee long-lasting use.
- Particularly flat gu10 flat reflector – ideal for minimal space requirements
- Easy installation and retrofitting thanks to the 68 mm standard drilling diameter
- Steplessly dimmable brightness
- The memory function saves the last level used until the next time it is switched on
- Color temperatur: 4000K - Neutral white
- IP65 water jet-protected for wet rooms or outdoors
- High-quality materials for long-lasting use
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 93 mm |
| Built-in diameter | 83 mm |
| Mounting depth | 75 mm |
| Depth of hollow wall | 60 mm |
| net weight | 260 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Light source shape | Reflector |
| Colour | Matt white |
| Material | Plastic, Aluminium |
| Stainless | stainless |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 25000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature | Neutral white, 4000 K |
| Nominal luminous flux | 550 lm |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 36 ° |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Dimming Control | with dimmer |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Without light source |
| Swivel range | 30 ° |
| Incandescent Equivalent | 62 W |
| IP protection | IP65 ceiling mounting |
| Protection class | Protection class II |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Component parts | 4,9 W |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Adjustability | swivelling/tilting |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |






















