Article-No.:
92271
LED Recessed luminaire
Nova GU10 Flat swivelling
3x4,9W 3x550lm 230V 2700K Matt white
3x4,9W 3x550lm 230V 2700K Matt white
LED Recessed luminaire Nova GU10 Flat swivelling 3x4,9W 3x550lm 230V 2700K Matt white
The Matt whiteen Nova LED recessed luminaires in a practical set of 3 with 3x4.9 W impress not only with their technical functions, but also with their flat GU10 Flat reflector. With an installation depth of just 55 mm, they are therefore ideal for installation in flat suspended ceilings. The color temperature of 2700 K provides a pleasant warm white light that can be directed exactly where it is needed thanks to the swivel feature. The standard drilling diameter in 68 mm standard enables the luminaire to be inserted quickly and retrofitted flexibly. Robust metal rings ensure a high-quality appearance and guarantee long-lasting use.
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 84 mm |
| Built-in diameter | 68 mm |
| Mounting depth | 55 mm |
| Depth of hollow wall | 40 mm |
| net weight | 707 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Matt white |
| Material | Plastic, Aluminium |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 25000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Nominal luminous flux | 550 lm |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 36 ° |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | No |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Without light source |
| Swivel range | 50 ° |
| Incandescent Equivalent | 62 W |
| IP protection | IP23 ceiling mounting |
| Protection class | Protection class II |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Component parts | 4,9 W |
| Number of component parts | 3x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Adjustability | swivelling/tilting |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |

























