LED Pendant luminaireSmart Home Zigbee 3.0
Puric Pane
2700K 500lm 6W Black dimmable
2700K 500lm 6W Black dimmable
LED Pendant luminaire Smart Home Zigbee 3.0 Puric Pane 2700K 500lm 6W Black dimmable
- Dimmable
- swivelling
- Pendant length individually adjustable
- LED lamp (fixed) included in scope of delivery
- Controllable with Paulmann Zigbee remote control Gent 500.67
- Usable with smart home gateways that have a Zigbee interface
- Color temperatur: 2700K - Warm white
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 1500 x B: 86 x T: 173 mm |
| Pendulum length range | 93-150 cm |
| Canopy depth | 150 mm |
| net weight | 1361 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Black |
| Material | Metal, Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 500 lm |
| Beam angle | 55 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 650 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | with Smart Home |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 6 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 50.7 W |
| Compatible Smart Home technology | Zigbee |
| Technique | LED |
| Adjustability | height adjustable |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 7,5 W |
| Voltage | 230 V |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 9.2 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
| Smart Home | |
|---|---|
| Protocol type | Zigbee 3.0 |
| Zigbee certification | Zigbee_certified |
| Radio frequency | 2,4 GHz |
| Radio range (Open field) | 20 m |
| Compatible smart home systems | Amazon Echo Smart Speaker with Zigbee 3.0 interface|Philips Hue Bridge 2 and Pro (excluded Hue Entertainment) |







































