LED Pendant lightSmart Home Zigbee 3.0
Hildor
2700K 1000lm 17W Black matt dimmable
2700K 1000lm 17W Black matt dimmable
- Usable with smart home gateways that have a Zigbee interface
- Can be controlled with the Smart Home Zigbee remote control
- Controllable via app or voice control in smart Zigbee systems
LED Pendant light Smart Home Zigbee 3.0 Hildor 2700K 1000lm 17W Black matt dimmable
- Usable with smart home gateways that have a Zigbee interface
- Can be controlled with the Smart Home Zigbee remote control
- Controllable via app or voice control in smart Zigbee systems
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Area lighting
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 310 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 1350 mm |
| Pendulum length range | 30-135 cm |
| Canopy depth | 27 mm |
| net weight | 1678 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Black matt |
| Material | Metal, Plastic |
| Textile cable | Textile cable |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 1000 lm |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 1900 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | with Smart Home |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 17 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 120 W |
| Compatible Smart Home technology | Zigbee |
| Technique | LED |
| Adjustability | height adjustable |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 20 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 21 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
| Smart Home | |
|---|---|
| Protocol type | Zigbee 3.0 |
| Zigbee certification | Zigbee_certified |
| Radio frequency | 2,4 GHz |
| Radio range (Open field) | 20 m |
| Compatible smart home systems | Amazon Echo Smart Speaker with Zigbee 3.0 interface|Philips Hue Bridge 2 and Pro (excluded Hue Entertainment) |

































