LED Module recessed luminaireSmart Home Zigbee 3.0
Base Coin 1-piece set
round 50mm Coin 4,9W 420lm 230V dimmable RGBW+ Satin
round 50mm Coin 4,9W 420lm 230V dimmable RGBW+ Satin
- Usable with smart home gateways that have a Zigbee interface
- Can be controlled with the Smart Home Zigbee remote control
- Can still be switched on and off with the light switch
LED Module recessed luminaire Smart Home Zigbee 3.0 Base Coin 1-piece set round 50mm Coin 4,9W 420lm 230V dimmable RGBW+ Satin
- Usable with smart home gateways that have a Zigbee interface
- Can be controlled with the Smart Home Zigbee remote control
- Can still be switched on and off with the light switch
- Bidirectional data transfer
- RGBW multicolour colour change
- For 230 V direct connection
- Color temperatur: 2700K - Warm white - 6500K -Daylight white
- Efficient LED technology

| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 46 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Built-in diameter | 68 mm |
| net weight | 107 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Light source shape | Coin |
| Colour | Satin |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | F |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Lifetime | 25000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature to | 6500 K |
| Colour temperature | Warm white to Daylight white, 3000 K |
| Nominal luminous flux | 420 lm |
| Luminous flux LED module | 420 lm |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 110 ° |
| Colour change | coloured light with Tunable White function (RGBW), Tunable White |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Dimming Control | with Smart Home |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 37 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Base/Socket | Coin |
| Technique | LED |
| Component parts | 4,9 W |
| Number of component parts | 1x |
| Compatible Smart Home technology | Zigbee |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Power consumption | 4,9 W |
| Adjustability | fixed |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 9 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
| Smart Home | |
|---|---|
| Protocol type | Zigbee 3.0 |
| Zigbee certification | Zigbee zertifiziert |
| Radio frequency | 2,4 GHz |
| Radio range (Open field) | 20 m |
| Compatible smart home systems | Amazon Echo Smart Speaker with Zigbee 3.0 interface|Philips Hue Bridge 2 and Pro (excluded Hue Entertainment) |










































