Article-No.:
28820
230 V Standard
LED Pin base 1-piece set
300lm 4W Tunable White dimmable Clear
300lm 4W Tunable White dimmable Clear
- Uncomplicated replacement: Simply plugged in thanks to G9 socket
- all-around light
- Color temperatur: 2700K - Warm white - 6500K -Daylight white
230 V Standard LED Pin base G9 1-piece set 300lm 4W Tunable White dimmable Clear
Small, compact and powerful. Despite its compact design, this LED pin base lamp with an output of 4 watts, made of Plastic, emits a pleasant light. Thanks to the intelligent Tunable White light control, the light colour can be varied individually – ranging from daylight white work light to warm white relaxation light. As a result, the pin base lamp can be used in any living space. It is particularly suitable for use in the smallest lights or spot heads and ensures effective and uniform light distribution. It is ideal for the replacement of old halogen light bulbs. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Uncomplicated replacement: Simply plugged in thanks to G9 socket
- all-around light
- Color temperatur: 2700K - Warm white - 6500K -Daylight white
- With white-light control (Tunable White)
- Small and bright

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 18 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 55 mm |
| net weight | 16 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Bipin |
| Colour | Clear |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | G |
| Energy consumption | 4 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance factor 6000h | 85 % |
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 300 lm |
| Colour change | Tunable White |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature to | 6500 K |
| Colour temperature | Gold light to Daylight white, 2200 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 4 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 28 W |
| Base/Socket | G9 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |


















