Article-No.:
28779
230 V Filament
LED Globe G95 E27
806lm 7W Dim to warm dimmable Clear
806lm 7W Dim to warm dimmable Clear
- Retro globes in popular vintage look
- Room light all around
- Colour temperature: 1800K - gold light up to 3000K - warm white
230 V Filament LED Globe G95 E27 806lm 7W Dim to warm dimmable Clear
The filament globe with an output of 7 watts emits light in all directions. The light colour can be adjusted between 1,800 and 3,000 Kelvin using a standard wall dimmer. Depending on your mood, you can switch between cosy gold light and pleasant daylight white light. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Retro globes in popular vintage look
- Room light all around
- Colour temperature: 1800K - gold light up to 3000K - warm white
- Efficient LED technology

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 95 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 140 mm |
| net weight | 54 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Globe |
| Colour | Clear |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | E |
| Energy consumption | 7 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 806 lm |
| Colour change | Dim to warm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature to | 3000 K |
| Colour temperature | Gold light to Warm white, 1800 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 7 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 60 W |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























