Article-No.:
96995
URailConnector
End caps
123x57mm 5,3W Black
123x57mm 5,3W Black
- Dimmable
- Suitable only for URail rails
- URail end cap incl. installation instructions
URail Connector End caps 123x57mm 5,3W Black
The illuminated, dimmable URail LED end cap in black can easily be combined with additional URail components by simply plugging them together. Together with other items in the URail product range, it lets you create an individual rail system for basic lighting in your living space.
- Dimmable
- Suitable only for URail rails
- URail end cap incl. installation instructions
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 27 x B: 123 x T: 57 mm |
| net weight | 143 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | G |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 399,6 lm |
| Beam angle | 80 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 440 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 5,3 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 38 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 5,3 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 5.5 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


















