Article-No.:
92455
LED Downlight
Nova 3-piece set
round 84mm 50° 3x2,8W 3x505lm 230V 4000K Matt white
round 84mm 50° 3x2,8W 3x505lm 230V 4000K Matt white
- Set of 3 luminaires incl. LED module
- RL Set with energy efficiency class A (LED module)
- Resource-saving thanks to a long service life of 50,000 hours
LED Downlight Nova Coin 3-piece set round 84mm 50° 3x2,8W 3x505lm 230V 4000K Matt white
The Nova Coin EBL set in white matt is the innovative product solution for energy-efficient and long-lasting lighting. With a high-quality aluminum light housing, the powerful LEDCoins are offered as a practical set of 3, which significantly reduce power consumption thanks to energy efficiency class A. This is not only good for the environment, but also for your wallet thanks to the lower energy costs. With a light output of 505 lm/2.8W each and a lifetime of up to 50,000 hours, the set provides a pleasant light that is particularly long-lasting. The three Nova Coin recessed lights also impress with their ability to swivel, allowing the light to be flexibly aligned and thus individually adapted to the requirements of the room. Their timeless design blends seamlessly into any living concept and bathes the room in a pleasant neutral white light. Installation is particularly simple and efficient thanks to the interlinkable and replaceable Coins, the low installation depth of just 45 mm and the 230 V direct connection. This makes the Nova Coin EBL Set of 3 an efficient and uncomplicated lighting solution that meets the highest demands.
- Set of 3 luminaires incl. LED module
- RL Set with energy efficiency class A (LED module)
- Resource-saving thanks to a long service life of 50,000 hours
- Color temperatur: 4000K - Neutral white
- High-quality die-cast aluminium
- Timeless design for individual living concepts
- The swivelling function ensures high flexibility
- Linkable coins for direct 230V connections
- Shallow installation depth of the Nova coin recessed luminaires
- Easy installation of the recessed luminaires
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 84 mm |
| Built-in diameter | 68 mm |
| Mounting depth | 45 mm |
| Depth of hollow wall | 30 mm |
| net weight | 435 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Light source shape | Reflector |
| Colour | Matt white |
| Material | Aluminium |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | A |
| Energy consumption | 3 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 50000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 505 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 92 ° |
| Colour temperature | Neutral white, 4000 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 2,8 W |
| light source property | Without light source |
| Swivel range | 50 ° |
| Incandescent Equivalent | 50 W |
| Base/Socket | Coin |
| Technique | LED |
| Adjustability | swivelling/tilting |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP23 ceiling mounting |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 3x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 2,8 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 5.7 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |

























