URailRail spot
Capsule II Individual Spot
600lm 6,3W 4000K dimmable 230V Chrome matt/Chrome
600lm 6,3W 4000K dimmable 230V Chrome matt/Chrome
- Color temperatur: 4000K - Neutral white
- URail system lamp
- The slightly directed diffusion of light makes it possible to provide good room lighting and adds light accents.
URail Rail spot Capsule II Individual Spot 600lm 6,3W 4000K dimmable 230V Chrome matt/Chrome
- Color temperatur: 4000K - Neutral white
- URail system lamp
- The slightly directed diffusion of light makes it possible to provide good room lighting and adds light accents.
- Including bulb (built-into lamp)
- Modern LED technology
- Dimmable
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 210 x B: 87 x T: 80 mm |
| net weight | 319 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | spherical |
| Colour | Chrome, Chrome matt |
| Material | Metal, Plastic |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 600 lm |
| Colour temperature | Neutral white, 4000 K |
| Luminous flux LED module | 650 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | with dimmer |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 6,3 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 46.5 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | rotating and tilting |
| Dimmable | with dimmer R, L, C (universal compatibility) |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 6,3 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 6 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |

































