Article-No.:
97649
URailConnector
L-part
62x62mm max. 1000W White
62x62mm max. 1000W White
URail Connector L-part 62x62mm max. 1000W White
You can design L-shaped installations with this connector. It is one of many modular parts from the URail series. Used together with additional components, it allows you to design your own ideal personal 230 volt URail rail system. The system is designed for a total output of 1,000 W and for the operation of LED lights, lights with energy-saving light bulbs and halogen lights.
- Surface/color: White
- URail L cover incl. assembly instructions
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 18 x B: 62 x T: 62 mm |
| Usable length | 29 mm |
| net weight | 49 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | White |
| Material | Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Technique | Accessories without bulbs |
| Adjustability | fixed |
| Maximum wattage range | max. 1000 W |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| 850°C test | 850°C test |
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























