Article-No.:
5218
Set SolarLED Path light
Elliot 3-piece set
IP44 3000K 3x5lm Anthracite
IP44 3000K 3x5lm Anthracite
- IP protection: IP44 splash-protected
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- With dusk sensor
Set Solar LED Path light Elliot 3-piece set IP44 3000K 3x5lm Anthracite
The set consists of three Elliot solar path lights and illuminates the paths without the need for a mains supply. The lights can be placed wherever you prefer and the sun does the rest. After charging for 12 hours, they will provide light for approx. 10 hours. The light comes with a dusk sensor and an attached On/Off switch.
- IP protection: IP44 splash-protected
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- With dusk sensor
- Incl. switch on/off
- Batteries included
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 80 x B: 100 x T: 53 mm |
| net weight | 579 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Plastic |
| Stainless | stainless |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 10000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 5 lm |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 7 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 0,05 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 1 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Number of component parts | 3x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Power consumption | 0,05 W |
| Voltage | 1,2 V |
| Voltage type | DC |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |






















