Article-No.:
5231
Set230 V Standard
LED Reflector 3-piece set
3x460lm 3x7W 2700K dimmable Matt white
3x460lm 3x7W 2700K dimmable Matt white
Set 230 V Standard LED Reflector GU10 3-piece set 3x460lm 3x7W 2700K dimmable Matt white
The three dimmable GU10 reflectors in matt white matches the RAL material colours of the URail system. The reflectors emit directed light with a pleasant warm white light colour. The efficient LED technology provides energy-saving illumination. Thanks to the dimming function, the lighting can be individually adjusted.
- Reflector
- Directed light
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Dimmable
- Efficient LED technology

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 51 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 54 mm |
| net weight | 150 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Reflector |
| Colour | Matt white |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | G |
| Energy consumption | 7 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance factor 6000h | 85 % |
| luminous flux at the end of lamplife | 75 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 460 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 36 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Luminous intensity | 900 cd |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 7 W |
| light source property | Light source |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Number of component parts | 3x |
| Replacable | 7 nicht betroffen. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |

























