Selection BathroomLED Pendant light
Luena
IP44 3000K 600lm 11,5W Glass/Chrome
IP44 3000K 600lm 11,5W Glass/Chrome
- Pendant height adjustable during installation
- IP44 splash-protected for bathrooms and similar rooms
- Color temperatur: 3000K - Warm white
Selection Bathroom LED Pendant light Luena IP44 3000K 600lm 11,5W Glass/Chrome
- Pendant height adjustable during installation
- IP44 splash-protected for bathrooms and similar rooms
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- For 230 V direct connection
- Can be combined with other luminaires from the Luena series
- Made of high-quality full glass
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 250 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 1500 mm |
| Pendulum length range | 50-150 cm |
| Canopy depth | 30 mm |
| Canopy width | 80 mm |
| net weight | 2000 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Glass, Chrome |
| Material | Metal, Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 600 lm |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 1200 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 11,5 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 82.8 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 12 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 14.5 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |

































