Article-No.:
71075
Selection BathroomLED Ceiling light
Luena
IP44 3000K 860lm 230V 16,5W Glass/Chrome
IP44 3000K 860lm 230V 16,5W Glass/Chrome
- Suitable for wall and ceiling mounting
- IP44 splash-protected for bathrooms and similar rooms
- Color temperatur: 3000K - Warm white
Selection Bathroom LED Ceiling light Luena IP44 3000K 860lm 230V 16,5W Glass/Chrome
The LED ceiling light Luena in all-glass with 860 lm and a diameter of 350 mm is an eye-catching addition to your bathroom. The colour temperature of 3,000 Kelvin creates a pleasant lighting atmosphere. The modern clear glass gives the light a unique look. Thanks to its bayonet mechanism, the ceiling light can be opened without tools to replace the lamp or clean the light. The shiny chrome metal base perfectly rounds off the design and creates an exceptionally elegant look. IP44 provides splash protection, making the light perfect for humid rooms. The Luena series also includes various light types for walls, ceilings and mirrors, or for use as pendant lights.
- Suitable for wall and ceiling mounting
- IP44 splash-protected for bathrooms and similar rooms
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- For 230 V direct connection
- Can be combined with other luminaires from the Luena series
- Made of high-quality full glass
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 350 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 110 mm |
| net weight | 2989 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Glass, Chrome |
| Material | Metal, Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 860 lm |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 1800 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 16,5 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 115 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 18 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 22 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























