Article-No.:
5275
Pendant light
Ravi
IP44 E27 3000K 400lm 4,3W Matt white dimmable
IP44 E27 3000K 400lm 4,3W Matt white dimmable
- Attractively priced set offer
- Mix & match look – Ravi pendant luminaires including White Lampion light source
- High-quality, matt white full glass of the light source
Pendant light Ravi IP44 E27 3000K 400lm 4,3W Matt white dimmable
The mix & match look is absolutely on trend and allows you to beautify your home with a special eye-catcher. The modern pendant light Ravi in matt white is perfect proof of this. With its minimalist, modern design and attractive colour combination, it becomes a real highlight. Thanks to its IP44 protection, the Ravi pendant light can even be used in the bathroom. The light bulb of the White Lampion series is included in the attractively priced set, which is ideal for the Ravi pendant light. The light provides a warm white light atmosphere and is infinitely dimmable. This means that the lighting can be adjusted according to individual requirements. Thanks to the high-quality, matt white solid glass and a fascinating surface structure, the light bulb is an eye-catcher whether switched on or off.
- Attractively priced set offer
- Mix & match look – Ravi pendant luminaires including White Lampion light source
- High-quality, matt white full glass of the light source
- IP44 splash-proof for bathrooms and similar rooms
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- Incl. stepless dimming function
- Efficient LED technology
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 80 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 1500 mm |
| Pendulum length range | 30-150 cm |
| net weight | 565 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Matt white |
| Material | Metal |
| Textile cable | Textile cable |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | F |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 400 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 4,3 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 35 W |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | LED |
| Adjustability | adjustable |
| Dimmable | with dimmer R, L, C (universal compatibility) |
| Maximum wattage range | max. 60 W |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lichtquelle ist ohne dauerhafte Beschädigung der Leuchte austauschbar durch Endanwender. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 4.5 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |























