- Including cable, plug and on/off cord switch – no assembly or installation necessary
- Creates an inviting living ambience in the living room, bedroom, hallway, and more.
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
Pauleen Table lamp Sip of silver E14 max. 20W Silver/Black
The small table light Sip of Silver is the perfect beside table light for cosy lighting in the bedroom. However, the 28-cm-tall table light can also be placed effectively in all other living spaces. The nubbed structure and high-gloss varnish in silver create fascinating lighting effects on the base of the light.The ceramic table lights from Pauleen are exquisitely crafted by hand. This makes every light one of a kind!The Sip of Silver table light comes with a cable, plug and a cord switch for switching the light on and off. Your Pauleen product is clear and simple: Simply put it in place, insert the lamp and enjoy.Pauleen stands for decorative lighting ideas for a cosy atmosphere at home.
- Including cable, plug and on/off cord switch – no assembly or installation necessary
- Creates an inviting living ambience in the living room, bedroom, hallway, and more.
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 180 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 285 mm |
| net weight | 495 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Black, Silver |
| Material | Ceramic, Cotton, Linen |
| Connections | |
|---|---|
| Plug | Euro flat plug (type C-CEE 7/16) |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E14 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Maximum wattage range | max. 20 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |




















