- Light where you want it: battery powered for cordless operation
- Battery-powered
- On/off switch on the base of the lamp
Pauleen Table lamp Elegant Flare E27 2500K 3lm 0,2W Terrazzo
The Elegant Flare table light produces fascinating light accents in the living room or bedroom with its free-standing lamp. Thanks to battery operation, the cordless, portable light can be placed on the dining table or used as an eye-catcher on shelves or a dresser for a homely lighting atmosphere. The light base made of trendy terrazzo makes the light a special one-of-a-kind piece with individual patterning. After 6 hours, the timer automatically switches the table lamp off again.
- Light where you want it: battery powered for cordless operation
- Battery-powered
- On/off switch on the base of the lamp
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 88 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 182 mm |
| net weight | 830 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Terrazzo |
| Material | Concrete, Glass |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 3 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Gold light, 2500 K |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 0,2 W |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Maximum wattage range | max. 0,2 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class III |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 3 V |
| Voltage type | DC |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |






















