Article-No.:
79743
NeordicPendant luminaire
Linja
E27 max. 20W Smoke glass/Brushed brass dimmable Mirror/Glass/Metal
E27 max. 20W Smoke glass/Brushed brass dimmable Mirror/Glass/Metal
- Luminaire in the “Urban Jungle” style
- Can be combined with all Neordic luminaires
- Cable with fabric sheath
Neordic Pendant luminaire Linja E27 max. 20W Smoke glass/Brushed brass dimmable Mirror/Glass/Metal
A trendy mixture of mirrored smoke glass and brushed brass: the Linja pendant luminaire stands for cosy lighting with a jungle look. You can easily create lighting accents in all rooms. Create your own individual living atmosphere by combining it with other series. Depending on the light source used, the lamp is dimmable.
- Luminaire in the “Urban Jungle” style
- Can be combined with all Neordic luminaires
- Cable with fabric sheath
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Can be integrated in the URail system together with the accessories listed in the tab
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 165 mm |
| Pendulum length range | 110 cm |
| Canopy depth | 25 mm |
| Canopy width | 100 mm |
| net weight | 731 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Brushed brass, Smoke glass |
| Material | Metal, Glass, Mirror |
| Textile cable | Textile cable |
| Collection | Trend Tropical Scandi, Trend Urban Jungle |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | height adjustable |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 20 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























