Article-No.:
70880
Mirror light
Mintaka
GU10 230V max. 20W dimmable Chrome
GU10 230V max. 20W dimmable Chrome
- Mirror lamp incl. assembly instructions
- Directional light sets light accents by shining on objects.
- Freely selectable lamps
Mirror light Mintaka GU10 230V max. 20W dimmable Chrome
The Mintaka mirror light guarantees the uniform illumination of your mirror surfaces. It is mounted directly on the mirror, and the spot head can be individually adjusted, guaranteeing optimum illumination. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Mirror lamp incl. assembly instructions
- Directional light sets light accents by shining on objects.
- Freely selectable lamps
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 38 x B: 56 x T: 120 mm |
| net weight | 199 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Chrome |
| Material | Metal |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Wall mounting |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | rotating and tilting |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 20 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























