Article-No.:
70350
Mirror light
Lenia
IP44 E14 230V max. 2x20W dimmable Chrome/Opal
IP44 E14 230V max. 2x20W dimmable Chrome/Opal
- IP44 splash-protected for damp rooms
- For 230 V direct connection
- Recommended for energy energy-saving ESL or Halo+ halogen HV equipment for optimal dimming
Mirror light Lenia IP44 E14 230V max. 2x20W dimmable Chrome/Opal
The Lenia’s unobtrusive shape and its lightweight base make this two-light-source mirror light one of the favourite lighting solutions for both traditional and modern interiors. Suitable for use in bathrooms or other wet rooms thanks to splash protection. Can be used with energy-saving light bulbs. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- IP44 splash-protected for damp rooms
- For 230 V direct connection
- Recommended for energy energy-saving ESL or Halo+ halogen HV equipment for optimal dimming
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Satined glass for fine diffusion of light
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 80 x B: 330 x T: 105 mm |
| Canopy depth | 25 mm |
| Canopy width | 80 mm |
| net weight | 758 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Opal, Chrome |
| Material | Metal, Glass |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Wall mounting |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E14 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 2x20 W |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 2x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























