Article-No.:
94672
LED Wallwasher
Ocos
IP67 177mm 3000K 6,2W 190lm 230V 75° Anthracite Metal
IP67 177mm 3000K 6,2W 190lm 230V 75° Anthracite Metal
- IP Protection: IP67 - protected against temporary immersion
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- Energy-saving LED technology (conserves up to 80% energy in comparison to conventional light bulbs)
LED Wallwasher Ocos IP67 177mm 3000K 6,2W 190lm 230V 75° Anthracite Metal
With its modern design in a simple metal housing, the Ocos recessed floor light fits perfectly into any outdoor area and optimally illuminates walls and plants. The IP67-protected light enables targeted lighting effects in warm white. Thanks to its hardened safety glass, it can withstand weights of up to 1000 kg, making it suitable for installation in footpaths or patios. In combination with other lights from the House 230V series, you can create your own outdoor living room.
- IP Protection: IP67 - protected against temporary immersion
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- Energy-saving LED technology (conserves up to 80% energy in comparison to conventional light bulbs)
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 177 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 135 mm |
| Built-in diameter | 110 mm |
| net weight | 2201 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Metal |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | G |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 190 lm |
| Beam angle | 75 ° |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 470 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | with dimmer |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 6,2 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 40 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP67 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 6,2 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























