Article-No.:
94671
LED Wallwasher
Ito
IP67 279x76mm 3000K 6W 200lm 230V 70° Anthracite Metal
IP67 279x76mm 3000K 6W 200lm 230V 70° Anthracite Metal
- IP Protection: IP67 - protected against temporary immersion
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- Energy-saving LED technology (conserves up to 80% energy in comparison to conventional light bulbs)
LED Wallwasher Ito IP67 279x76mm 3000K 6W 200lm 230V 70° Anthracite Metal
The swivelling Ito outdoor recessed light with IP67 protection creates targeted lighting effects in warm white on house walls and facades. The simple, modern metal housing of the light flexibly blends into any environment. In combination with other lights in the House 230V range, you can create outdoor lighting that not only looks attractive, but provides increased safety as well.
- IP Protection: IP67 - protected against temporary immersion
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- Energy-saving LED technology (conserves up to 80% energy in comparison to conventional light bulbs)
- Beam angle individually adjustable thanks to folding mechanism
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 33 x B: 279 x T: 76 mm |
| net weight | 577 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Metal |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | G |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 200 lm |
| Color rendering index | > 90 Ra |
| Beam angle | 70 ° |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 450 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | with dimmer |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 6 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 39 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | swivelling/tilting |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP67 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 6 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























