LED Picture light
Mingo
3000K 810lm 230V 11W Brushed aluminium
3000K 810lm 230V 11W Brushed aluminium
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- Ideal for even illumination of pictures
- Energy-saving LED technology conserves up to 80% energy in comparison to conventional filament lamps
LED Picture light Mingo 3000K 810lm 230V 11W Brushed aluminium
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- Ideal for even illumination of pictures
- Energy-saving LED technology conserves up to 80% energy in comparison to conventional filament lamps
- Adjustable using joint
- Decorative light effects set the wall in scenes
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 50 x B: 615 x T: 175 mm |
| net weight | 585 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Brushed aluminium |
| Material | Metal |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 810 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 1250 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 11 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 86 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 14 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 15 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























