LED Pendant luminaire3-Step-Dim
Puric Pane
2700K 6x350lm 6x4,5W Black dimmable
2700K 6x350lm 6x4,5W Black dimmable
LED Pendant luminaire 3-Step-Dim Puric Pane 2700K 6x350lm 6x4,5W Black dimmable
- Dimmable
- swivelling
- 3 brightness levels
- Suitable for ceiling mounting
- Pendant height adjustable during installation
- LED lamp (fixed) included in scope of delivery
- Even room light based on cutting-edge LED technology
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 1500 x B: 1000 x T: 232 mm |
| Pendulum length range | 30-150 cm |
| Canopy depth | 38 mm |
| Canopy width | 422 mm |
| net weight | 2549 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | elongated |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Nominal luminous flux | 350 lm |
| Luminous flux LED module | 450 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 55 ° |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Dimming Control | Dimmable in 3 steps with normal light switch |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 160 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Technique | LED |
| Component parts | 4,5 W |
| Number of component parts | 6x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 28 W |
| Adjustability | height adjustable |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 30 VA |
| Transformer height | 27 mm |
| Transformer width | 45 mm |
| Transformer depth | 133 mm |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |




























