Article-No.:
93076
LED Module recessed light
Base
round 50mm Coin 5W 370lm 230V 3000K Satin
round 50mm Coin 5W 370lm 230V 3000K Satin
LED Module recessed light Base Coin round 50mm Coin 5W 370lm 230V 3000K Satin
The innovative Base coins with a warm white light can also be used in combination with existing light installations. If you have already installed recessed spotlights with a diameter of 51 mm, you can simply switch over to the energy-saving LED modules. The old lamp is removed, the Slim Coin is connected with the help of quick clips, without having to use tools - that is all!
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- Operating voltage: 230 V

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 50 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 31 mm |
| Built-in diameter | 68 mm |
| net weight | 83 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Light source shape | Coin |
| Colour | Satin |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | G |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Lifetime | 25000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature | 3000 K |
| Nominal luminous flux | 370 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 100 ° |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 5 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 34 W |
| Base/Socket | Coin |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Power consumption | 5 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 6.7 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |















