Article-No.:
94119
LED Exterior wall light
LED Exterior wall light IP44 140mm 3000K 8W 560lm 230V Grey Plastic
IP44 140mm 3000K 8W 560lm 230V Grey Plastic
IP44 140mm 3000K 8W 560lm 230V Grey Plastic
- Satined plastic cover for fine diffusion of light
- IP protection: IP44 splash-protected
- Color temperatur: 3000K - Warm white
LED Exterior wall light IP44 140mm 3000K 8W 560lm 230V Grey Plastic
The robust 8W 230V outdoor wall light made of plastic provides uniform lighting for a safe entrance area.
- Satined plastic cover for fine diffusion of light
- IP protection: IP44 splash-protected
- Color temperatur: 3000K - Warm white
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 140 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 58 mm |
| net weight | 221 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Material | Plastic |
| Stainless | stainless |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 25000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 560 lm |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 800 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 8 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 60 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 8 W |
| Voltage | 230 V |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


















