Article-No.:
94740
LED Exterior wall light
Bako seawater resistant
IP44 110x165mm max. 20W 230V Anthracite Aluminium
IP44 110x165mm max. 20W 230V Anthracite Aluminium
- Seawater-resistant light for use by the coast
- IP protection: IP44 splash-protected
- For attractive lighting accents on exterior walls
LED Exterior wall light Bako seawater resistant IP44 110x165mm max. 20W 230V Anthracite Aluminium
Outdoor lights by the coast are subject to harsher environmental influences than outdoor lights inland. The salt in the air corrodes metals and plastics more aggressively. The Bako outdoor wall light’s main application is on the exterior walls of houses near the coast. The light’s anthracite-coloured finish is highly corrosion-resistant. As a result, the light is less affected by the salty air. With IP protection of 44, the light is splash-protected. Lamp not included; compatible with smart light bulbs Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Seawater-resistant light for use by the coast
- IP protection: IP44 splash-protected
- For attractive lighting accents on exterior walls
- Freely selectable lamps
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 165 x B: 110 x T: 140 mm |
| net weight | 598 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Aluminium |
| Stainless | stainless |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E14 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 20 W |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |





































