Article-No.:
94795
LED Exterior wall lightSmart Home Zigbee 3.0
Alara Twilight-controlled motion detector (IR)
IP44 angular 375x270mm 3000K 10W 450lm 230V Anthracite Metal
IP44 angular 375x270mm 3000K 10W 450lm 230V Anthracite Metal
- For attractive lighting accents on exterior walls
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- IP protection: IP44 splash-protected
LED Exterior wall light Alara Twilight-controlled motion detector (IR) IP44 angular 375x270mm 3000K 10W 450lm 230V Anthracite Metal
The Alara LED wall light with motion sensor creates attractive light accents on exterior walls. Thanks to the integrated motion sensor, the light switches on automatically, providing additional safety in the dark. An LED lamp with a pleasant colour temperature of 3000K (warm white) is included. It is installed directly over the 230V power connection.
- For attractive lighting accents on exterior walls
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- IP protection: IP44 splash-protected
- Automatic switching with integrated motion detector
- For 230 V direct connection
- LED lamp (fixed) included in scope of delivery
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 190 x B: 375 x T: 270 mm |
| net weight | 1274 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | angular |
| Colour | Anthracite |
| Material | Metal |
| Stainless | stainless |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Twilight-controlled motion detector (IR) |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 450 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 600 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 10 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 70 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 13 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 16 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























