Article-No.:
93441
LED Downlight
Nova Rigid
IP44 round 78mm GU10 6,5W 460lm 230V 2700K Matt white
IP44 round 78mm GU10 6,5W 460lm 230V 2700K Matt white
- Incl. replaceable LED lamp
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- The lamp can easily be fitted without a snap ring
LED Downlight Nova Rigid IP44 round 78mm GU10 6,5W 460lm 230V 2700K Matt white
The round Nova Recessed spotlight in white matt with 6.5W and 460lm, offers great lighting, an attractive design and high energy efficiency. The minimalistic look is undisturbed by snap rings: As the lamp is inserted from behind, no snap rings are necessary. Thanks to the 230V direct connection, an unlimited number of lights can easily be linked together. Thanks to the simple mounting method with retaining springs, the ceiling remains undamaged, even after repeated installations and removals. Delivery includes efficient and long-lasting GU10 LED light bulbs that create an atmospheric ambiance with their warm white light.
- Incl. replaceable LED lamp
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- The lamp can easily be fitted without a snap ring
- For 230 V direct connection
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 78 mm |
| Built-in diameter | 68 mm |
| Mounting depth | 75 mm |
| Depth of hollow wall | 60 mm |
| net weight | 206 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Matt white |
| Material | Aluminium |
| Stainless | stainless alu |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | G |
| Energy consumption | 7 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 460 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 38 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 6,5 W |
| light source property | Without light source |
| Incandescent Equivalent | 39 W |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 ceiling mounting |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| MM symbol | MM symbol |
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























