Article-No.:
94948
LED Downlight
Base GU10 Flat swivelling
4W 400lm 230V 2700K Brushed iron
4W 400lm 230V 2700K Brushed iron
- Particularly flat gu10 flat reflector – ideal for minimal space requirements
- Easy installation and retrofitting thanks to the 68 mm standard drilling diameter
- Colour temperature: 2700K - Warm white
LED Downlight Base GU10 Flat swivelling 4W 400lm 230V 2700K Brushed iron
The Brushed iron LED recessed light Base with 4W impresses not only with its functions, but also with its flat GU10 Flat reflector. With an installation depth of just 55 mm, it is therefore ideal for installation in flat suspended ceilings. The color temperature of 2700 K provides a pleasant warm white light that can be directed exactly where it is needed thanks to the swivel feature. The standard drilling diameter in 68 mm standard enables the light to be inserted quickly and retrofitted flexibly. Robust metal rings ensure a high-quality appearance and guarantee long-lasting use.
- Particularly flat gu10 flat reflector – ideal for minimal space requirements
- Easy installation and retrofitting thanks to the 68 mm standard drilling diameter
- Colour temperature: 2700K - Warm white
- High-quality materials for long-lasting use
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 90 mm |
| Built-in diameter | 68 mm |
| Mounting depth | 55 mm |
| Depth of hollow wall | 40 mm |
| net weight | 153 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Brushed iron |
| Material | Metal, Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Energy consumption | 4 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 25000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 400 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 36 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 4 W |
| light source property | Without light source |
| Swivel range | 20 ° |
| Incandescent Equivalent | 46 W |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Adjustability | swivelling/tilting |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



















