Article-No.:
93482
LED Downlight3-Step-Dim
Nova Swivelling
round 84mm 50° Coin 6W 470lm 230V dimmable 2700K Brushed iron
round 84mm 50° Coin 6W 470lm 230V dimmable 2700K Brushed iron
- For 230 V direct connection
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Incl. replaceable LED lamp
LED Downlight 3-Step-Dim Nova Coin Swivelling round 84mm 50° Coin 6W 470lm 230V dimmable 2700K Brushed iron
The swivelling and dimmable Nova recessed spotlights with 1x6 watts in Brushed iron provide effective lighting, a harmonious design and high energy efficiency. As the lamp is inserted from behind, no snap rings are necessary. This preserves the puristic aesthetic of the light. Thanks to the 230V direct connection, an unlimited number of lights can easily be linked together. Thanks to the simple fixing method with retaining springs, the ceiling remains undamaged, even after multiple installations and removals. Efficient, long-lasting LED light bulbs are included, and guarantee a comfortable atmosphere with their warm white light.
- For 230 V direct connection
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Incl. replaceable LED lamp
- Can be dimmed with a standard light switch, with 3 dimming levels
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 84 mm |
| Built-in diameter | 68 mm |
| Mounting depth | 45 mm |
| Depth of hollow wall | 30 mm |
| net weight | 147 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Light source shape | Coin |
| Colour | Brushed iron |
| Material | Aluminium |
| Stainless | stainless alu |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | G |
| Energy consumption | 7 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 470 lm |
| Color rendering index | > 85 Ra |
| Beam angle | 100 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | Dimmable in 3 steps with normal light switch |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 6 W |
| light source property | Without light source |
| Swivel range | 50 ° |
| Incandescent Equivalent | 40 W |
| Base/Socket | Coin |
| Technique | LED |
| Adjustability | swivelling/tilting |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP23 ceiling mounting |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| MM symbol | MM symbol |
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


























