Article-No.:
96778
LED Ceiling light3-Step-Dim
Amalie
2700K 1000lm 230V 16W dimmable Black matt
2700K 1000lm 230V 16W dimmable Black matt
LED Ceiling light 3-Step-Dim Amalie 2700K 1000lm 230V 16W dimmable Black matt
The Amalie wall and ceiling light is the perfect addition to any home and adds the finishing touch to every room. With its bayonet fitting, this ceiling light is easy to install and can be used in any space: in the living area, kitchen, hallway or bedroom. The light is dimmable in three steps and can be controlled using a conventional light switch, while the memory effect ensures that the last brightness setting used comes on when the light is switched on again. The satined diffuser emits a uniform light distribution with a colour temperature of 2700K for warm white light. The elegant and simple design of the light suits any interior style and provides uniform room lighting thanks to state-of-the-art LED technology.
- Special, unique design
- Dimmable via light switch
- 3 brightness levels
- With satined diffusor for uniform light distribution
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- For wall and ceiling mounting
- Color: Black
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 280 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 57 mm |
| net weight | 1168 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Black matt |
| Material | Plastic, Aluminium |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 1000 lm |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 1800 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | Dimmable in 3 steps with normal light switch |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 16 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 115 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 18 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 28.75 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |




























