Article-No.:
94715
LED Bollard light
Capea insect friendly
IP44 500mm 2200K 6W 450lm 230V 98° Anthracite Aluminium
IP44 500mm 2200K 6W 450lm 230V 98° Anthracite Aluminium
- Color temperatur: 2200K - gold light
- Golden light – attracts fewer insects and creates a pleasant atmosphere around the house
- Beam angle of 360° for wide-area illumination
LED Bollard light Capea insect friendly IP44 500mm 2200K 6W 450lm 230V 98° Anthracite Aluminium
The bollard light Capea with an output of 6W creates attractive lighting effects and increases safety by illuminating outdoor areas. It illuminates driveways and paths evenly and safely. The solar lights produce warm golden light (2200 K) with a low blue component. According to studies, warm, long-wave light generally attracts fewer nocturnal insects than cool white light. The warm golden light creates a pleasant atmosphere around the house.
- Color temperatur: 2200K - gold light
- Golden light – attracts fewer insects and creates a pleasant atmosphere around the house
- Beam angle of 360° for wide-area illumination
- Bollard light for optimum footpath lighting
- Suitable for outdoor use
- IP protection: IP44 splash-protected
- For cosy and insect-friendly evening light
- LED lamp included in scope of delivery
- Perfect for entrance lighting
- The golden light colour creates a cosy atmosphere like that of candlelight
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 500 x B: 130 x T: 172 mm |
| net weight | 993 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Aluminium |
| Stainless | stainless |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 450 lm |
| Beam angle | 98 ° |
| Colour temperature | Gold light, 2200 K |
| Luminous flux LED module | 580 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 6 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 45 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 8 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 8 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























