Article-No.:
94186
Exterior Wall Light
Tube
IP54 cylindrical 120x200mm max. 15W 230V Anthracite Plastic
IP54 cylindrical 120x200mm max. 15W 230V Anthracite Plastic
- Satined plastic cover for fine diffusion of light
- IP protection: IP54 (dust and splash protection)
- For 230 V direct connection
Exterior Wall Light Tube IP54 cylindrical 120x200mm max. 15W 230V Anthracite Plastic
The Tube wall light illuminates the area in front of your main entrance and is absolutely glare-free thanks to its satined plastic covering. Choose the lamp yourself. Control by smartphone or tablet PC is also possible when using a Bluetooth or Zigbee 3.0 lamp. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Satined plastic cover for fine diffusion of light
- IP protection: IP54 (dust and splash protection)
- For 230 V direct connection
- Freely selectable lamps
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 200 x B: 120 x T: 175 mm |
| glass length | 200 mm |
| net weight | 845 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | cylindrical |
| Colour | Anthracite |
| Material | Plastic |
| Stainless | stainless |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Wall mounting |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 15 W |
| IP protection | IP54 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


























