Article-No.:
93661
Downlight
Nova Plus Swivelling
IP65 round 93mm 30° GU5,3 / GU10 max. 35W 230/12V dimmable Matt white
IP65 round 93mm 30° GU5,3 / GU10 max. 35W 230/12V dimmable Matt white
- Single luminaire
- With swivelling spots for ideal illumination
- The lamp can easily be fitted without a snap ring
Downlight Nova Plus Swivelling IP65 round 93mm 30° GU5,3 / GU10 max. 35W 230/12V dimmable Matt white
The round Nova Plus recessed light in Matt white is suitable for new installations, as well as for replacing existing installations. It can be installed in ceilings with a cavity of only 75 millimetres. Straightforward mounting with retaining springs means that the ceiling remains undamaged, even after repeated installation and removal. The dimming function lets you adjust the brightness according to your needs and emits a warm white work light and cosy mood lighting in one. Thanks to the swivelling function, the spot can be individually directed. Thanks to IP65 protection, the light is specially protected against penetration by water jets, making it ideal for installation in wet rooms or outdoor areas. The light bulbs are available separately, and can easily be fixed using a clamp in the inside of the mounting ring – without the need for snap rings. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Single luminaire
- With swivelling spots for ideal illumination
- The lamp can easily be fitted without a snap ring
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Sockets for GU10 and GU5.3 included
- IP protection: IP65 – water jet-protected
- Suitable for ceiling mounting
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 93 mm |
| Built-in diameter | 83 mm |
| Mounting depth | 60 mm |
| installation depth to | 90 mm |
| Depth of hollow wall | 45-75 mm |
| net weight | 228 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Matt white |
| Material | Aluminium |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Swivel range | 30 ° |
| Base/Socket | GU5,3 / GU10 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | swivelling/tilting |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp and ballast used. |
| Maximum wattage range | max. 35 W |
| IP protection | IP65 ceiling mounting |
| Protection class | Protection class III |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230/12 V |
| Voltage type | AC / DC |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| MM symbol | MM symbol |
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























