Article-No.:
71079
Downlight
Luena
IP65 GU10 230V max. 35W dimmable White
IP65 GU10 230V max. 35W dimmable White
- Special, unique design
- Made of high-quality full glass
- IP protection: IP65 – water jet-protected
Downlight Luena IP65 GU10 230V max. 35W dimmable White
The recessed ceiling light from the Luena series is the perfect choice for anyone who wants to transform their bathroom into a luxury spa. Thanks to its replaceable lamp, it enables individual lighting design according to your personal preferences and needs. The soft, flattering shapes of the light create a pleasant atmosphere in the room and are enveloped in modern clear glass. The shiny chrome metal base gives the light an elegant touch and makes your bathroom shine. High-quality material and water protection guarantee a long useful lifespan, both in private and public bathrooms. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Special, unique design
- Made of high-quality full glass
- IP protection: IP65 – water jet-protected
- Decorative lighting effects highlight the wall and ceiling
- Don’t forget: Be sure to include a suitable lamp with your order (E14, max. 20 watts)
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 90 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 125 mm |
| Mounting depth | 105 mm |
| Depth of hollow wall | 90 mm |
| net weight | 365 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | White |
| Material | Metal, Glass |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 35 W |
| IP protection | IP65 ceiling mounting |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


























