Article-No.:
70951
Ceiling Light
Mari
E27 230V max. 2x20W dimmable Blue
E27 230V max. 2x20W dimmable Blue
- The purpose of the included diffusor is to diffuse light and compensate irritating glares
- For 230 V direct connection
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
Ceiling Light Mari E27 230V max. 2x20W dimmable Blue
The Mari ceiling light made of modern dark blue fabric provides uniform illumination of your living spaces and bedrooms. The light bulbshade is closed at the bottom with a diffuser disc, so that you are not dazzled. Choose two light bulbs with E27 bases. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- The purpose of the included diffusor is to diffuse light and compensate irritating glares
- For 230 V direct connection
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 380 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 130 mm |
| net weight | 1367 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Collection | Timeless & classic, Trend Tropical Scandi |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 2x20 W |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 2x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



















