Article-No.:
94735
Bollard light
Trian
IP44 round 600mm max. 35W 230V Anthracite GU10 Aluminium
IP44 round 600mm max. 35W 230V Anthracite GU10 Aluminium
- Seawater-resistant luminaire for use by the coast
- Bollard light for optimum footpath lighting
- For 230 V direct connection
Bollard light Trian IP44 round 600mm max. 35W 230V Anthracite GU10 Aluminium
Positioned on paths or driveways, the Trian bollard light in a modern dark grey offers safe guidance in the dark. With its pleasant, bright light, the light provides orientation around the outside of the house. Outdoor lights by the coast are subject to harsher environmental influences than outdoor lights inland. The salt in the air corrodes metals and plastics more aggressively. Thanks to its seawater resistance, the light is specially designed for use by the coast. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Seawater-resistant luminaire for use by the coast
- Bollard light for optimum footpath lighting
- For 230 V direct connection
- IP protection: IP44 splash-protected
- Freely selectable lamps
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 600 x B: 170 x T: 100 mm |
| net weight | 700 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Anthracite |
| Material | Aluminium |
| Stainless | stainless |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | swivelling/tilting |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 35 W |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



































