Article-No.:
29046
230 V Standard
LED Reflector R39
300lm 4W 2700K Silver
300lm 4W 2700K Silver
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Ideal for setting light accents in living areas
230 V Standard LED Reflector R39 300lm 4W 2700K Silver
The all-glass reflector lamp R29 with 2700K, an output of 4W and 300lm emits directed light in pendant lights, spots and spotlights. The lamp fits all standard E14 fittings. They only emit light forwards and highlight pictures, decorations or entire wall surfaces with targeted illumination. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Ideal for setting light accents in living areas

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 39 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 70 mm |
| net weight | 36 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Reflector |
| Colour | Silver |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | F |
| Energy consumption | 4 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance factor 6000h | 94 % |
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 15000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 300 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 36 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Luminous intensity | 550 cd |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 4 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 29 W |
| Base/Socket | E14 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























