Article-No.:
28581
230 V Standard
LED Reflector 3-piece set
3x230lm 3x4W 2700K Aluminium
3x230lm 3x4W 2700K Aluminium
230 V Standard LED Reflector GU10 3-piece set 3x230lm 3x4W 2700K Aluminium
Reflector light bulbs with GU10 socket create directed light in spotlights, spots and downlights. The light cone expertly highlights decorative objects and furnishings. Our 3x4 W multi-pack allows you to switch to efficient LED technology or stock up at a reasonable price. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Efficient LED technology

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 51 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 55 mm |
| net weight | 70 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Reflector |
| Colour | Aluminium |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | G |
| Energy consumption | 4 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 94 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 230 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 36 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Luminous intensity | 650 cd |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 4 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 23 W |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Number of component parts | 3x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 6.7 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























