Article-No.:
28578
230 V Standard
LED Drop 3-piece set
3x250lm 3x3,5W 2700K Opal
3x250lm 3x3,5W 2700K Opal
230 V Standard LED Drop E27 3-piece set 3x250lm 3x3,5W 2700K Opal
The compact design of our drop-shaped light bulbs is perfect for use in small lights. Our 3x3.5 W multi-pack allows you to upgrade your system to the much more efficient LED technology at a very reasonable price. And you can purchase a few multi-packs for emergency backups as well. The light bulbs come in an attractive warm white light colour and fit any commonly used E27 socket. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Efficient LED technology

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 45 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 82 mm |
| net weight | 50 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Drop |
| Colour | Opal |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | G |
| Energy consumption | 4 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance factor 6000h | 80 % |
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 250 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 3,5 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 25 W |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Number of component parts | 3x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























