Article-No.:
28798
230 V StandardEasy Dim
LED Reflector GU10
460lm 5,5W 2700K dimmable White
460lm 5,5W 2700K dimmable White
- For combination with Choose! spot sets
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- EasyDim – continuous dimming via an existing wall switch
230 V Standard Easy Dim LED Reflector GU10 460lm 5,5W 2700K dimmable White
The GU10 module with EasyDim function is compatible with all mounting rings in the Choose series. The integrated EasyDim function enables continuous dimming via a regular commercial light switch. Choose lets you combine any recessed lights you want. The recessed lights can be linked unlimited times, no transformer is needed and all light bulbs are replaceable. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- For combination with Choose! spot sets
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- EasyDim – continuous dimming via an existing wall switch
- Incl. replaceable LED lamp
- Energy-saving bulb conserves up to 80% in comparison to conventional light bulbs

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 50 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 56 mm |
| net weight | 31 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Reflector |
| Colour | White |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | G |
| Energy consumption | 6 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance factor 6000h | 85 % |
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 460 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | EasyDim |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 5,5 W |
| light source property | Light source |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | Yes |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
























