Article-No.:
28762
230 V Filament3-Step-Dim
LED Pear E27
806lm 7,5W 6500K dimmable Matt
806lm 7,5W 6500K dimmable Matt
- Retro AGL in popular vintage look
- Room light all around
- Color temperatur: 2700K - Warm white - 6500K -Daylight white
230 V Filament LED Pear E27 806lm 7,5W 6500K dimmable Matt
The general filament lamp with an output of 7.5 watts emits light in all directions. Even large light bulbshades are illuminated uniformly. It has an activating daylight-white light colour and fits into any E27 socket. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Retro AGL in popular vintage look
- Room light all around
- Color temperatur: 2700K - Warm white - 6500K -Daylight white
- Efficient LED technology

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 60 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 106 mm |
| net weight | 30 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | General |
| Colour | Matt |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | F |
| Energy consumption | 8 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 806 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Daylight white, 6500 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 7,5 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 60 W |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


















